fbpx

Môže marihuana ovplyvniť erektilnú dysfunkciu?

Erektilná dysfunkcia je problém, o ktorom sa nehovorí, no trápi mnoho mužov. Môže v jej liečbe pomôcť marihuana alebo CBD?
Môže marihuana ovplyvniť erektilnú dysfunkciu?

Erektilná dysfunkcia je problém, o ktorom sa nehovorí, no trápi mnoho mužov. Môže v jej liečbe pomôcť marihuana alebo CBD?

 

Môže marihuana liečiť erektilnú dysfunkciu?

Erektilná dysfunkcia (ED) je neschopnosť dosiahnuť alebo udržať dostatočne pevnú erekciu na pohlavný styk. Niekedy sa označuje ako impotencia, aj keď sa tento výraz v súčasnosti používa menej často.

Príležitostná ED nie je nezvyčajná. Mnoho mužov ju zažíva v období stresu. Častá ED však môže byť znakom zdravotných problémov, ktoré si vyžadujú liečbu. Môže to byť tiež príznak emocionálnych alebo vzťahových ťažkostí, ktoré bude nutné riešiť s odborníkom.

Vysoký cholesterol je rizikovým faktorom pre erektilnú dysfunkciu. Štúdia publikovaná v Klinickej a vývojovej imunológii zistila, že marihuana môže pomôcť znížiť hromadenie tkanív a poškodenia spôsobené vysokým cholesterolom. Štúdia sa však uskutočnila na myšiach, nie na ľuďoch, preto je potrebný ďalší výskum.

Marihuana, teda konope s vyšším obsahom THC, dodáva užívateľom pocit eufórie. Niektorí hlásia zmeny nálady, ktoré môžu vyústiť v kvalitnejšie sexuálne zážitky, napríklad:

 

  • Zlepšenie celkovej nálady
  • zvýšenie sexuálnej túžby, libida
  • ľahšie vzrušenie, vyššiu citlivosť

 

Nie je všetko jednoznačné: marihuana môže erektilnú dysfunkciu aj zhoršiť

Marihuana však nemusí vždy poskytovať sexuálnu podporu, pre ktorú je v niektorých kruhoch známa a hojne využívaná. Článok z roku 2011 publikovaný v časopise Journal of Sexual Medicine zistil, že marihuana môže skutočne zvýšiť riziko erektilnej dysfunkcie.

Štúdie ukazujú, že keď sa THC dostane do mozgu, dodáva užívateľom euforický pocit. Narúša to normálne funkcie nášho tela. Môže to tiež mať vplyv na normálnu funkciu hladkého svalstva penisu, čo práve vedie k ED.

Ďalšia štúdia z roku 2010 zistila, že denné užívanie marihuany u mužov vedie k problémom s dosiahnutím orgazmu.

Podľa Mayo Clinic je marihuana tiež možnou príčinou gynekomastie. Gynekomastia je zväčšenie prsníkov u mužov a je spôsobené hormonálnou nerovnováhou. Hormonálna nerovnováha by mohla mať vplyv na sexuálnu výkonnosť.

 

Všetkého s mierou, aj pre zdravý sexuálny život

Marihuana môže dopomôcť k lepším sexuálnym zážitkom, no hovoriť o nej ako o lieku na erektilnú dysfunkciu nemôžeme. Môže pomôcť v znižovaní cholesterolu, tlaku, a stresu, čo je pre zdravú erekciu jednoznačne dôležité.

Jej pravidelné až excesívne užívanie však môže mať kontraproduktívny efekt.