fbpx

Prečo sú oči po marihuane červené?

Medzi najčastejšie účinky užívania marihuany (a neklamné znaky, že si nedávno fajčil) patria červené, krvou podliate oči. Väčšina z tých, ktorí ganji holdujú, s týmto faktom počíta. Prečo ale máme oči červené?
Prečo sú oči po marihuane červené?

Medzi najčastejšie účinky užívania marihuany (a neklamné znaky, že si nedávno fajčil) patria červené, krvou podliate oči. Väčšina z tých, ktorí ganji holdujú, s týmto faktom počíta. Prečo ale máme oči červené?

Pre nováčikov v oblasti marihuany môže nástup krvou podliatych očí spôsobiť paniku a strach, či náhodou neutrpí ich zrak. Našťastie, ako môžu tí, ktorí pravidelne fajčia povedať novým užívateľom, s červenými očami nie sú spojené žiadne vážne zdravotné riziká. Pravdepodobne u teba nenastane alergická reakcia alebo nejaká väčšia komplikácia. Prinajhoršom si z teba bude robiť okolie srandu, že máš oči ako králik.

A tiež, na Slovensku nemusí byť vždy bezpečné vystavovať svoje „weed eyes“ na obdiv, najmä keď vieme, že pár gramov sušiny vo vrecku je v očiach zákona horších, než zabitie.

Zaujímavé na tom celom je, že začervenané oči v skutočnosti nemajú vôbec nič spoločné s fajčením ako takým, ale s účinkom kanabinoidov na tep a srdcovú frekvenciu.

 

Nízky krvný tlak a rozšírené kapiláry

Po konzumácii marihuany (rastliny, koncentrát, edibles, prípadne inou formou) sa užívateľom zvyčajne zvýši srdcová frekvencia a krvný tlak. Tento účinok je spôsobený kanabinoidmi rastliny, ktoré sú chemickými zlúčeninami zodpovednými za niektoré z terapeutických a liečebných účinkov marihuany a ich počiatočnou interakciou s telom. Tento nárast krvného tlaku a srdcovej frekvencie je porovnateľný s bežnými fyzickými aktivitami, ako je cvičenie alebo sex. 

Všeobecne trvá približne päť až desať minút, kým sa srdcová frekvencia vráti do normálu a kým sa začne znižovať krvný tlak. Keď sa zníži krvný tlak, rozšíria sa krvné cievy a kapiláry, vrátane očných kapilár. Rozšírenie očných kapilár spôsobuje zvýšené prekrvenie očí, čo má za následok začervenanie tvojich očí a tiež zníženie vnútroočného tlaku.

 

Čo robiť proti červeným očiam z marihuany?

Zatiaľ čo červené oči pri užívaní marihuany sú neškodné, veľa pacientov užívajúcich produkty na liečebné účely pochopiteľne nechce prezrádzať svoje užívanie marihuany každému, s kým sa stretnú zoči-voči.

Ak sú aj tvoje oči po každom fajčení červené ako po romantickom blockbustri, tu je niekoľko tipov a trikov, vďaka ktorým to bude znesiteľnejšie a nebudeš sa báť pozerať ľuďom priamo do očí:

 

  • Modely s nízkym obsahom alebo bez obsahu THC: Používanie kmeňov s vysokým obsahom CBD a CBN bude ideálne pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť červeným očiam.
  • Dostatočná hydratácia: Pi veľa vody! Zvýšenie príjmu tekutín môže pomôcť zmierniť suchosť očí, ale aj vnútroočný tlak.
  • Daj tomu čas: S časom tvoje oči prejdú z červenej (do ružovej) a späť do bielej.
  • Fajči len doma alebo s kamošmi: sčervenanie očí pri užívaní marihuany nie je škodlivé, a ak zostaneš v pohodlí domova, nebudeš sa musieť obávať toho, čo si ostatní môžu myslieť.
  • Vyskúšaj kvapky do očí: Zvlhčujúce kvapky do očí, umelé slzy a podobné srandy, ktoré nájdeš voľne dostupné v lekárni sú bežný spôsob, ako bojovať proti príliš červeným očiam. Nečakaj však zázraky po pár kvapnutiach, môže to vyvolať skôr lepší pocit pri suchých očiach.


Ak ťa červené oči predsalen mátajú a nevyhľadávaš „high“ stav, skús radšej naše CBD. Upokojí ťa, pri správnom dávkovaní môže tiež nabudiť. S jeho množstvom pozitívnych účinkov to určite nebude krok vedľa.